ul. Kaliska 65B, 62-700 Turek
kacperdrzewiecki@hotplast.pl
665 456 126

Przewierty Sterowane – Technologia – Maszyny

Zalety Technologii Wiercenia Kierunkowego

  1. Szybkie – nowoczesne wiertło może wiercić do 190m długości w ciągu jednego dnia
  2. Precyzyjne – nowoczesne metody pomiarowe pozwalają na precyzję z dokładnością nawet do 10 cm.
  3. Optymalne – przeciwieństwie do innych technologii, w których powierzchnia nawierzchni wymaga wykopu, wiercenia nie są tak uciążliwe dla lokalnych mieszkańców jak wykonywanie przekopu któremu towarzyszy hałas powodowany przez maszyny i ciężarówki, od długoterminowego zamykania terenu i powstających korków. Przewierty pomagają zapobiegać uciążliwościom wynikającym z innych metod. W obszarze, w którym stosowane są wiercenia kierunkowe, normalne życie nigdy się nie zatrzymuje.
  4. Trwałe: – nie musisz martwić się o kolejne uszkodzenia powierzchni terenu.
  5. Ekologiczne: – naturalne, w przeciwieństwie do obszaru przekopanego, powstają tylko uderzenia punktowe, minimalizując w ten sposób zakłócenia naturalnego środowiska. W przeciwieństwie do technologii otwartego wykopu pierwotna roślinność i powierzchnia gleby pozostają nienaruszone a to bardzo ważne.
  6. Kierunkowa – przeciwieństwie do innych technologii, w których nie stosuje się wykopu, wiercenie kierunkowe może być kontrolowane w zależności od promienia gięcia wiertła i struktury gleby.
  7. Opłacalne – nie ma w tym przypadku żadnych znacznych prowadzonych prac ziemnych i kosztownych środków zaradczych; nie ma też powstającego ruchu z maszyn, nie powstają prawie żadne odpady, nie ma potrzeby świadczenia usług pomocniczych lub skomplikowanych blokad drogowych i metod regulacji ruchu drogowego. Co więcej, klient jest zwolniony od samego początku z tych wydatków, nie wspominając już o wielu godzin pracy wykonywanych przez pracowników.

Czym jest wiercenie kierunkowe?

Wiercenie kierunkowe jest jedną z najbardziej wszechstronnych technologii układania rur bez przekopu i jest zdywersyfikowanym rozwiązaniem w budownictwie użyteczności publicznej. Istotą metody jest utworzenie przejścia pod powierzchnią, bez wykopywania roboczego rowu, a następnie rozwinięcie go do pożądanej średnicy i wstawienie rury od wychodzącego punktu dostępu. Samo wiercenie wykonuje się za pomocą wiertła sterowanego pod powierzchnią gruntu poprzez obrót i wtrysk manetek wiertniczych. RadioSonda w wiertniku przesyła dane o faktycznym kierunku i głębokości na powierzchnię, przy czym obliczane jest położenie przestrzenne.

Krótki opis technologii poziomych wierceń kierunkowych

Wiercenie kierunkowe jest jedną z najbardziej efektywnych i wszechstronnych technologii do układania rur bez wykopu i jest zdywersyfikowanym rozwiązaniem w budownictwie użyteczności publicznej. Istotą metody jest utworzenie przejścia pod powierzchnią, bez wykopywania roboczego rowu, a następnie rozwinięcie go do pożądanej średnicy i wstawienie rury produktu od wychodzącego punktu dostępu. W pierwszej fazie pracy wiertło jest na końcu elastycznego chwytu wiertniczego i jest popychane do przodu w celu przygotowania otworu pilotowego, który następuje po zaplanowanym szlaku komunikacyjnym, wzdłuż którego rurociąg publiczny zostanie zainstalowany w jego ostatecznym położeniu.

Trasa zależy przede wszystkim od parametrów użytych materiałów (rury ochronnej i rury użytkowej) oraz okoliczności, biorąc pod uwagę, że minimalny promień ugięcia chwytów wiertniczych musi wynosić od 25 do 140 m zależności od rodzaju maszyny. Wiercenie wykonuje się podczas płukania płynem wiertniczym zawierającym różne dodatki zmieszane z wodą, opróżniane pod wysokim ciśnieniem z wiertła przez dysze, wspomagając w ten sposób postęp i chłodzenie wiertła, a także podtrzymując odwiert. Ze względu na płukanie, płyn wiertniczy i wytłaczany materiał muszą zostać zebrane, najlepiej za pomocą wyrzutni i docelowego kanału błotnego.

Kolejną kluczową fazą wiercenia kierunkowego jest faza dylatacji.

W zależności od średnicy rury, która ma być zainstalowana, faza ta odbywa się w jednym lub kilku etapach, w których wiertło jest zastępowane odpowiednim bitem dylatacyjnym, po czym jest ciągnięte w kierunku początkowego punktu wiercenia, obracając się wokół jego wału. Przy wyborze bitu dylatacyjnego ważne jest, aby mieć jasne zrozumienie struktury gleby, aby określić rodzaj i rozmiar odpowiedniego bitu. Ostatnim etapem jest wciągnięcie rury ochronnej lub bezpośrednio rury produktu do rozszerzonego i oczyszczonego odwiertu. Istota wiercenia kierunkowego – wykonanie otworu pod powierzchnią gruntu poprzez wiercenie.

Zastosowanie technologii poziomego wiercenia kierunkowego

Najlepiej stosować go w środowisku miejskim, w którym obiekty użyteczności publicznej są obfite i które mają dużą liczbę dróg, linii kolejowych, rzek lub innych przejść, gdzie tradycyjne metody budowy użyteczności publicznej obejmujące przekopanie nie mogą być realizowane lub tylko z wielkim trudem i wysokimi wydatkami. Technologia ta umożliwia podziemną instalację rur pod różnymi obiektami (np. autostradami, rzekami, liniami kolejowymi). Technologia ta nie wymaga wyrzucania i odbierania szlamu (są one niezbędne tylko do zbierania płuczki wiertniczej). Termin realizacji jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnych metod. Porównawcze analizy kosztów pokazują, że większość zadań związanych z budownictwem użyteczności publicznej powoduje mniejsze koszty w przypadku wiercenia kierunkowego niż w przypadku innych tradycyjnych metod.

Dla kogo, kiedy i do jakich celów zaleca się wiercenie kierunkowe?

Zawsze zalecamy naszym klientom rozwiązanie, które najlepiej pasuje do ich problemu, czy to proste czy złożone, ponieważ Hot Plast oferuje szeroki wybór rozwiązań technologicznych. Wiercenie kierunkowe służy do podziemnej instalacji następujących kabli publicznych bez wykonana przekopów:

  • Rurociąg Wodny
  • Ścieki
  • Rury Gazowe
  • Ciężkie Kable Energetyczne
  • Kable Teleinformatyczne

Dzięki technologii wiercenia kierunkowego instalujemy rurę, wykonaną ze stali lub z elastycznego tworzywa sztucznego, pod ziemią, która zwykle służy jako rura ochronna, ale oczywiście możemy również bezpośrednio zainstalować rurę właściwą.

Wiercenie kierunkowe może być wymagane, gdy rurociąg użyteczności publicznej nie można zainstalować tradycyjną metodą wykopu lub przez ułożenie rury w wykopie, ponieważ:

  1. Instalacja jest fizycznie niemożliwa (przy przekraczaniu powierzchni wody, linii kolejowej, budynków itp.),
    lub biorąc pod uwagę następujące sensowne aspekty:
  2. Właściciel Drogi – całkiem słusznie – odmówiłby zezwolenia na przekop z powodu możliwego uszkodzenia lub zakłócenia wysokiej jakości nawierzchni o ciągłej nawierzchni, lub przekop spowodowałoby niepotrzebne utrudnianie ruchu.
  3. W niektórych przypadkach wiercenie może być tańsze niż układanie rur (na przykład w przypadku chodnika o szerokości 1,5 metra koszty układania rur i późniejsze profesjonalne roboty asfaltowe byłyby wyższe niż wiercenie w odcinkach 150-metrowych, nie mówiąc już o przeszkodach przez kilka tygodni powodował ruch w mieszkaniach, a wiercenie jest jeszcze bardziej opłacalne w przypadku bardziej wartościowej nawierzchni (np. powierzchni dekoracyjnych).
  4. Dla cennych drzew na powierzchni (takich jak chronione drzewa zabytkowe) i ładnych parków, wiercenie kierunkowe jest jedyną realną opcją.
  5. W przypadku krótszych odwiertów wybiera się często tańsze metody wiercenia, takie jak pneumatyczne wiertarki do rakiet, wiertarki do wytłaczania itp. Nie można ich jednak ukierunkować, a ponadto są one bardzo zależne od gleby i nie mogą być stosowane w przypadku bardzo twardych, zaśmieconych lub bardzo miękkiego gruntu. W takich przypadkach wiercenie kierunkowe jest zawsze udanym rozwiązaniem z naszego doświadczenia.
  6. W przypadku instalacji rurowych w większych rur prostych częstą praktyką jest tak zwane przeciskanie rur, poprzez przeciskanie rury stalowej przez dużą siłę lub przecisk przez glebę za pomocą wyjątkowego zbieracza. Ta technologia jest bardzo kosztowna, wymaga poruszania dużych mas ziemi i jest bardzo czasochłonna, a także zależy od rodzaju gleby i nie nadaje się do celowania. Na przykład zwykle nie można wykonać przeciskania rur pod wodą gruntową. Wiercenie kierunkowe w takich przypadkach okazuje się być niedrogą, szybką i prostą alternatywą, w której możemy umieścić nawet proste rury na dowolnej głębokości pod ziemią.

Biorąc pod uwagę powyższe, zalecamy naszą technologię wiercenia kierunkowego wszystkim, którzy napotykają na powyższe problemy w swojej pracy, czyli:

  • Dla osób projektujących lub realizujących usługi użyteczności publicznej.
  • Dla tych, którzy są upoważnieni do wydawania pozwoleń na przekop, proszę wziąć pod uwagę, czy kierunkowe wiercenie nie byłoby lepszym rozwiązaniem tego problemu?

Wytyczne do planowania dotyczące planowania w technologii wiercenia kierunkowego, zawierające pewne zasady i najważniejsze parametry naszych maszyn. Dostarczamy instrukcje dla projektantów we wczesnych fazach ich projektu w kwestii technologii wiercenia kierunkowego kilka podstawowych wskazówek, ponieważ nasze wytyczne dotyczą planowania, zawierają najważniejsze parametry naszych maszyn, zapewniając wskazówki dla projektantów we wczesnych fazach ich projektu.

Hot Plast oferujeUsługi w zakresie wykonywania przewiertów sterowanych pod drogami, rzekami, torami, gęsto zabudowanymi terenami miejskimi o dużym zagęszczeniu mediów. Technologia przewiertów sterowanych polega na wykonaniu otworu pilotażowego, następnie jego rozwierceniu do odpowiedniej średnicy przy użyciu rozwiertaków i wciągnięciu zaprojektowanej rury osłonowej, przewodowej lub kabla. Sterowanie uzyskuje się wyłącznie podczas przewiertu pilotażowego. W przypadku wystąpienia na trasie przeszkód terenowych możemy ominąć je poprzez zmianę kierunku i głębokości wiercenia. Zastosowanie technologii bez wykopowych pozwala uniknąć ograniczeń ruchu przy pracach na pasach drogowych, lotniskach, parkingach, naruszania brzegów rzek oraz wałów przeciwpowodziowych. Posiadamy kadrę z kilkunastoletnim doświadczeniem. Jesteś zainteresowany zadzwoń do nas pod numer telefony: 665 456 126 lu wyślij zapytanie z naszej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwa

Zgrzewabue rur